Přeskočit na obsah
alphabet

Abeceda výživy

Encyklopedie výživy je populárně naučný výkladový slovník hesel z oblasti výživy, potravin a onemocnění souvisejících s výživou. Je určen pro personál stravovacích provozů.

Základní surovinou pro výrobu čokolády jsou kakaové boby z kakaovníku pravého (Theobroma Macao L.). Plody kakaovníku jsou nejprve zelené, později žluté, až hnědé bobule, které obsahují 20-50 zploštělých semen připomínající větší fazole. Po sklizni plodů se semena ihned vyluští, fermentují (fermentací získávají semena hnědou barvu, začíná se tvořit kakaová vůně a zároveň se odstraňuje tříslovinová chuť) a nakonec suší. Po usušení se semena nazývají kakaové boby. Boby se čistí a třídí, pak praží a melou. Drť kakaových bobů se lisováním oddělí na kakaové máslo (surovina pro čokoládu) a na kakaové pokrutiny (surovina pro kakaový prášek i čokoládu).

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Čokoláda, Karob

Aktualizováno: 16. září 2013

Kampylobakterióza je označení pro infekční onemocnění vyvolané bakterií Campylobacter jejuni. Nejčastějším zdrojem nákazy je pro člověka syrové nebo nedostatečně tepelně upravené drůbeží maso. Rizikovou potravinou je také syrové mléko a kontaminovaná voda. Doba mezi vstupem nákazy do organismu a vypuknutím nemoci bývá 2-7 dnů. Onemocnění je provázeno průjmem, který může být s příměsí krve a hlenu, bolestmi břicha, zvracením a horečkou. Základem léčby je dietní režim a dodávání tekutin. Ve většině případů onemocnění samo odezní v průběhu několika dní, někdy však může trvat i přes týden. Prevence kampylobakteriózy je založena na dodržování hygienických zásad a důkladné tepelné úpravě potravin – více než 70 °C po dobu 10 minut ve všech částech potraviny.

Oblast: Onemocnění související s výživou

Příbuzné: Salmonelóza, Kampylobakterióza, Listerióza, Toxoplazmóza, Botulismus, Stafylokoková enterotoxikóza, Břišní tyfus, Escherichia Coli, Hygienické zásady zacházení s potravinami

Aktualizováno: 16. září 2013

Název karnitin pochází z latinského slova carnis, což znamená maso. V něm byl karnitin objeven na začátku 20. století. Jedná se o látku, která se nachází v různých tkáních těla, zejména ve svalech. Na jeho tvorbu jsou potřeba aminokyseliny – lysin a methionin.  Přímo v lidském těle se tvoří asi 25 % z celkového množství karnitinu, zbytek pochází z potravy. Největším zdrojem je červené maso a mléčné výrobky. Hlavní funkce karnitinu je přenos mastných kyselin do buněčných struktur zvaných mitochondrie, kde jsou tyto mastné kyseliny zpracovány. Karnitin je častou složkou doplňků stravy, určených ke zvýšení energie, snížení cholesterolu nebo snižování hmotnosti.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Doplněk stravy, Aminokyseliny, Cholesterol, Kreatin

Aktualizováno: 16. září 2013

Karob, též svatojánský chléb, se získává z plodů stále zeleného stromu rohovníku obecného, který se pěstuje v oblasti Středozemního moře. Plody jsou nasládlé, mají podobnou chuť jako čokoláda a neobsahují kofein. Z lusků karobu se získává jemný prášek, který se používá jako náhrada kakaa v dortech, sušenkách, dezertech. Ze semen rohovníku se získává karubin, který je povoleným potravinovým aditivem s označením E 410 a používá se jako stabilizátor, zahušťovadlo a želírující látka zejména ve výrobě cukrovinek, pečiva, cukrářských výrobků, nápojů, při zpracování masa, mléka, ovoce a zeleniny.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Kakaové boby, Čokoláda

Aktualizováno: 16. září 2013

Karotenoidy jsou skupinou přirozených barviv, které se v malých množstvích vyskytují jak v rostlinných tak živočišných organismech. Nejdůležitějším zdrojem pro člověka je zelenina a ovoce, které je karotenoidy zabarveno do zelena, žluta, oranžova, červena, fialova až hněda. V dnešní době je známo více než 600 těchto látek. Přestože jsou známé velmi dlouho, stále se objevují jejich další nové vlastnosti. Karotenoidy působí jako antioxidanty, což znamená, že chrání lidské tělo před působením volných radikálů. Poslední výzkumy ukazují, že mohou snižovat riziko určitých typů rakoviny, poskytovat ochranu před chorobami srdce a celkově zlepšovat imunitu. Mezi zástupce karotenoidů patří α-karoten, β-karoten, lykopen, lutein, zeaxantin a kryptoxantin.

Oblast: Výživa

Příbuzné: Antioxidanty

Aktualizováno: 16. září 2013

Káva je označení pro teplý nápoj i surovinu, ze které se nápoj vyrábí. Obsahuje kofein, který u lidí dočasně potlačuje únavu a má povzbuzující účinky. Účinek kofeinu má rychlý nástup, ale také rychle přestává působit. Průměrný obsah kofeinu v jednom šálku kávy je 80 mg, ale jeho množství je závislé na způsobu přípravy (např. teplotě vody).  Kromě kofeinu obsahuje káva flavonoidy, které působí jako antioxidanty, tedy chrání organismus před působením volných radikálů. Pití kávy má většinou mírné dehydratační účinky, ale tento fakt nebyl dosud spolehlivě vědecky dokázán. Konzumace kávy má za následek zrychlení srdeční činnosti, zvýšení krevního tlaku a zvýšení kyselosti žaludku.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Čaj, Nápoje, Energetické nápoje, Flavonoidy, Antioxidanty

Aktualizováno: 16. září 2013

Kávovina je výrobek získaný pražením různých částí rostlin bohatých na sacharidy. Je určena jako náhrada kávy (tzv. kávové náhražky), případně jako přísada do kávy pro zlepšení senzorických vlastností nápoje (dodává plnější chuť a vůni). Mnoho výrobků plní obě funkce. Kávovina na rozdíl od kávy neobsahuje kofein a vzhledem k obsahu sacharidů má určitou energetickou a výživovou hodnotu. Základní surovinou pro výrobu kávovin jsou obiloviny (zejména žito a ječmen) a luštěniny (sója, hrách, fazole, lupina, cizrna aj.). Přísady ke kávě se získávají nejvíce z čekanky, cukrové řepy a fíků, ale používají se také žaludy, kaštany, ořechy, karob, hrušky, jablka, švestky a další ovoce. Pomocnými surovinami jsou cukry, sirupy, melasa, rostlinné oleje, máslo, karamel aj.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Nápoje, Energetické nápoje, Káva, Čaj, Alkohol, Karob, Melasa, Sacharidy

Aktualizováno: 16. září 2013

Kefír je kvašený nápoj původem z Kavkazu. Vyrábí se z mléka pomocí tzv. kefírových zrn. V zrnech se nachází mnoho druhů bakterií a kvasinek, které rostou ve vzájemném společenství. Při výrobě vzniká kromě kyseliny mléčné také oxid uhličitý a malé množství alkoholu, čímž vznikne lehce perlivý nápoj. Dle vyhlášky č.77/2003 Sb., kterou se stanoví požadavky pro mléko a mléčné výrobky, mražené krémy a jedlé tuky a oleje, musí 1 gram kefíru obsahovat nejméně 1 milion bakterií mléčného kvašení a 10 000 kvasinek.

Kefírové mléko je zákys skládající se z kvasinkových kultur rodu Kluyveromyces, Torulopsis nebo Candida valida a mezofilních a termofilních kultur bakterií mléčného kvašení v symbióze. Minimální počet bakterií je stejný jako u kefíru, kvasinek ale stačí stokrát méně (100 kvasinek).

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Kysaný mléčný výrobek, Jogurt, Acidofilní mléko, Podmáslí

Aktualizováno: 16. září 2013

Kalorie (cal) je jednotka energie. Vzhledem k tomu, že je hodnota kalorie velmi malá, používá se její tisícinásobek, tedy kilokalorie (kcal). V praxi se s touto jednotkou setkáme hlavně u vyjadřování energetické hodnoty potravin, i když v dnešní době byla nahrazena jednotkou kilojoule (kJ).

Přepočet mezi těmito jednotkami je následující:

kJ = kcal x 4,1868 (jednu kilokalorii obsahuje 4,2 kilojoulu)

kcal = kJ x 0,2388 (jeden kilojoule obsahuje 0,24 kilokalorie)

Zdrojem energie jsou hlavní živiny (sacharidy, tuky, bílkoviny) a alkohol, které z jednoho gramu poskytnou různé množství energie (1 g sacharidů poskytne 4 kcal = 17 kJ, 1 g bílkovin poskytne 4 kcal = 17 kJ, 1 g tuků poskytne 9 kcal = 37 kJ, 1g čistého alkoholu poskytne 7 kcal = 29 kJ). Energetickou hodnotu potravin lze zjistit z energetických tabulek potravin, z obalů potravin či z internetových databází.

Oblast: Výživa

Příbuzné: Energie, Energetická hodnota, Joule, Metabolismus, Bazální metabolismus, Živiny, Alkohol

Aktualizováno: 16. září 2013

KLASA je značka, kterou je od roku 2003 uděluje ministr zemědělství ČR kvalitním potravinářským výrobkům. Hlavní podmínkou pro získání značky KLASA je kvalita výrobků, výrobci však musí splňovat řadu dalších podmínek. Jedná se o českou značku kvality potravin. Výrobek označený touto značkou musí být vyroben v ČR, ale suroviny mohou pocházet i ze zahraničí. Značka je výrobcům udělována na dobu tří let. Po uplynutí této doby může být lhůta pro užívání značky prodloužena, ale pokud dojde ke zhoršení kvality výrobku, může být odebrána. Dozor nad dodržováním podmínek a jejich kontrolu zajišťuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Regionální potravina, Označování potravin

Aktualizováno: 16. září 2013

Koenzym Q10 je přírodní látka, která je přítomná v každé buňce lidského organismu. Jeho úlohou v těle je produkce energie. Působí také jako antioxidant, tedy chrání buňky před volnými radikály. Lidský organismus si koenzym Q10 umí sám vytvářet, ale s postupujícím věkem jeho produkce klesá. Dobrým potravinovým zdrojem je maso, tučné ryby, vejce nebo ořechy. Koenzym Q10 působí příznivě na většinu srdečně-cévních onemocnění, pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku a také při onemocnění dásní. Ve formě doplňku stravy by mohl být prospěšný lidem, kteří užívají statiny (léky na snižování hladiny cholesterolu).  

Oblast: Výživa

Příbuzné: Energie, Antioxidanty, Doplněk stravy

Aktualizováno: 16. září 2013

Konzervace je technologický postup zpracování potravin i pokrmů za účelem prodloužení jejich trvanlivosti. Má velký význam u potravin tzv. neúdržných a s vysokým obsahem vody, které snadno podléhají změnám při působení mikroorganismů a mohou vést k jejich zkažení. Díky konzervárenskému průmyslu je zajištěno rovnoměrné zásobení trhu potravinami po celý rok. Konzervační metody mohou být biologické (fermentací), chemické (pomocí konzervačních látek) a fyzikální (sušení, chlazení, mražení, sterilace teplem, vakuování). Mezi další metody patří solení, slazení, zvyšování kyselosti prostředí, zvýšení koncentrace alkoholu, ale také ozařování, použití ultrazvuku nebo vysokého tlaku.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Fermentace, Pasterace, Ovocné pomazánky, Marmeláda, Džem

Aktualizováno: 16. září 2013

Kreatin je látka tvořená v játrech a ledvinách z aminokyselin argininu, glycinu a metioninu. Až 95 % celkového množství kreatinu v těle se nachází ve svalech.  Slouží jako makroergní sloučenina, což znamená, že se jeho štěpením uvolňuje velké množství energie. Touto energií zásobuje především svalovou tkáň. Nejlepším zdrojem kreatinu z potravy je vepřové a hovězí maso a ryby. V rostlinách není téměř obsažen. Kreatin nachází široké uplatnění jako doplněk stravy u sportovců. Zdá se, že by mohl mít schopnost zlepšit regeneraci svalů a mohl by podporovat rychlost růstu svaloviny a síly sportovce.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Doplněk stravy, Aminokyseliny, Energie, Karnitin

Aktualizováno: 16. září 2013

Kuskus je těstovina ve formě malých kuliček vyrobená z loupané tvrdé pšenice. Pochází ze severní Afriky, kde se tradičně podává s kořeněným dušeným masem. V současné době se kuskus vyrábí i z neloupaných zrn pšenice (celozrnný kuskus) či z jiných druhů obilovin. Kvůli přítomnosti lepku není kuskus vhodný pro nemocné celiakií. Kuskus má jemnou zrnitou strukturu, sám o sobě nemá výraznou chuť a velmi dobře přijímá chutě ostatních potravin (omáčky, dresinky apod.). Z této suroviny lze uvařit sladké i slané pokrmy. Jeho příprava je velmi snadná. Díl kuskusu se vsype do dvou dílů vroucí osolené vody a nechá se vařit 10-15 minut. Pokud je kuskus dostatečně měkký, můžeme podávat.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Cereálie, Těstoviny, Celiakie

Aktualizováno: 16. září 2013

Jedná se o typ malnutrice způsobený těžkým nedostatkem bílkovin ve stravě. Příjem energie bývá dostatečný, ale je hrazen potravinami bohatými pouze na sacharidy. Kwashiorkor postihuje zejména malé děti v rozvojových zemích. Nápadným příznakem jsou velké otoky, vypouklé (oteklé) bříško, hubené končetiny a viditelné změny na kůži. V těžkých případech může dojít až k mentální retardaci. Děti většinou umírají na infekci, protože jejich imunitní systém je velmi oslaben.

Pozn.: čti kvašijorkor

Oblast: Onemocnění související s výživou

Příbuzné: Malnutrice, Marasmus, Energie, Bílkoviny, Sacharidy

Aktualizováno: 16. září 2013

Kysaný mléčný výrobek je výrobek získaný kysáním mléka, podmáslí, smetany nebo jejich směsi za použití mikroorganismů. Po kysacím procesu nesmí být výrobek tepelně ošetřen, musí obsahovat živé mikroorganismy. Ideální teplota skladování je 4-8 °C. Mezi kysané mléčné výrobky patří acidofilní mléko, jogurty, kysané mléko, podmáslí, kysaná smetana, kefír, kefírové mléko a kysaný mléčný výrobek s bifidokulturou. Jednotlivé výrobky se liší druhem mikroorganismů použitých ke kysání a množstvím mléčné mikroflóry v hotovém výrobku.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Jogurt, Acidofilní mléko, Kefír, Podmáslí, Probiotika

Aktualizováno: 16. září 2013

Kyselina fytová se přirozeně vyskytuje ve vyšším množství zejména v obilovinách, luštěninách a olejninách. Předpokládá se, že v semenech rostlin slouží jako zásobní forma fosforu a dalších minerálních látek. Kromě toho vykazuje antioxidační a protirakovinné účinky. Na druhé straně je kyselina fytová látka, která narušuje metabolismus některých minerálních látek (vápník, hořčík, fosfor, železo, zinek). Silně je váže a tyto vzniklé nerozpustné komplexy nejsou naším tělem využity. Obsah kyseliny fytové lze snížit například fermentací pečiva nebo namáčením a klíčením luštěnin. Varem se kyselina fytová neničí.

Oblast: Výživa

Příbuzné: Kyselina šťavelová, Antioxidanty, Vápník, Hořčík, Fosfor, Železo, Zinek

Aktualizováno: 16. září 2013

Kyselina listová je vitamin ze skupiny B a je rozpustný ve vodě. Podílí se na přenosu genetické informace mezi buňkami, na novotvorbě buněk, důležitou roli hraje v krvetvorbě, snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění, zodpovídá za správnou činnost nervové soustavy a správný vývoj nervové trubice plodu. Při jejím nedostatku po oplodnění hrozí riziko vrozených vývojových vad novorozeňat.

Ženy, které chtějí nebo by mohly otěhotnět, by měly preventivně myslet na dostatečný přísun tohoto vitaminu již tři měsíce před otěhotněním. Dalším projevem nedostatku je určitý druh chudokrevnosti (tzv. megaloblastická anémie), kdy červené krvinky jsou dostatečně velké, ale nezralé a neefektivně přenáší kyslík. Kyselina listová se nachází zejména v listové zelenině (špenát, hlávkové saláty), dále v kvasnicích, citrusech, játrech, vaječném žloutku, chlebu a celozrnném pečivu. Zvláště bohaté na folát jsou pšeničné klíčky a sója.

Oblast: Výživa

Příbuzné: Vitaminy, Vitamin A, Beta-karoten, Vitamin D, Vitamin E, Vitamin K, Vitaminy skupiny B, Vitamin B12, Vitamin C, Avitaminóza, Hypovitaminóza, Hypervitaminóza, Anémie

Aktualizováno: 16. září 2013

Kyselina šťavelová je běžnou složkou ovoce a zeleniny. Ve vyšším množství se vyskytuje především ve špenátu, mangoldu, rebarboře a červené řepě. Významný obsah je také v čaji a kakau. Z pohledu výživy považujeme kyselinu šťavelovou za látku, která narušuje metabolismus minerálních látek, zejména vápníku, železa a zinku. Váže je do obtížně využitelných nerozpustných komplexů, ze kterých je naše tělo nemůže získat. Rizikem nadbytečného příjmu je nedostatek určitých minerálních látek, ale také tvorba ledvinných kamenů. Obsah kyseliny šťavelové lze snížit blanšírováním a vylitím vody, ve které se potravina vařila.  

Oblast: Výživa

Příbuzné: Kyselina fytová, Blanšírování, Vápník, Železo, Zinek

Aktualizováno: 16. září 2013